Haber Detayı
13 Eylül 2021 - Pazartesi 00:53
 
Emirdağ Koyun Yoğurdu’ coğrafi işaret aldı
Emirdağ Koyun Yoğurdu’ coğrafi işaret kategorisinde tescillendiğini duyuran Başkan Koyuncu: “İlimiz sınırlarını aşarak tüm dünyada ticari değer haline gelmesi için işbirlikçi paydaşlığımızı devam ettirmekteyiz, ettireceğiz
Haber Haberi
Emirdağ Koyun Yoğurdu’ coğrafi işaret aldı

Sontelgraf/Bölge

Emirdağ Belediye Başkanlığı’nca namı sınırlarımızı aşan ‘Emirdağ Koyun Yoğurdu’ coğrafi işaret kategorisinde tescillendi. Belediye Başkanı Serkan Koyuncu, Emirdağ Koyun Yoğurdunu sadece bölgede değil ulusal de uluslararası piyasalara tanıtmak için çaba gösterdiklerini belirtti. Koyuncu, Emirdağ Koyun Yoğurdu ’nu tüm dünyaya duyurmak ve tattırmak gayesiyle 2020 yılında coğrafi işaretle tescil ettirmek için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapıldığını belirtti.  Başvuruların olumlu sonuçlandığını ve Emirdağ Koyun Yoğurdu’nun coğrafi işaret dalında tescil edildiğini belirten Başkan Koyuncu, “11. yüzyıldan bu yana yöremizde mevcut klimatik koşullarda geleneksel usullerle üretilen ve lezzetini sadece yöreye özgü geleneksel yoğurt yapım teknikleriyle sağlayabilen Emirdağ Koyun Yoğurdumuz koruma altına alınmıştır” dedi.

TÜM DÜNYADA TİCARİ DEĞER HALİNE GELMESİ ÇALIŞACAĞIZ

Belediye Başkanı Serkan Koyuncu’nun açıklamaları şöyle: “Bölgemiz halkının malumu olduğu üzere yayla/mera tipi küçükbaş hayvancılık ile elde edilen koyun sütümüz çok değerli. Coğrafi işaret tescil süreci esnasında koyun yoğurdumuzun hammaddesi olan bu sütü farklı dönemlerde farklı bölgelerimizden temin ettik. Bu sütlerden üretilen yoğurt numunelerinin analizlerini yaptırdık. Pek çok parametre değerleri dahil özellikle yağ, kalsiyum ve mineral madde bakımından yoğurdumuzun zenginliğini de kanıtlamış olduk. Bundan böyle Emirdağ Belediye Başkanlığı ve onaylanmış denetim komisyonu heyetince ilgili yöresel ürünümüzün meri mevzuatlar çerçevesinde gerçekleşecek piyasa gözetim ve denetimlerinin başlatılması için ise çalışmalar planlanacak ve periyodik olarak sürdürülecektir.  Bölgemiz ile özdeşleşen yöresel ürünlerimizin; sınai mülkiyet kategorisine girmesi ve yerel üreticilerin kalkınması, ilimiz sınırlarını aşarak tüm dünyada ticari değer haline gelmesi için işbirlikçi paydaşlığımızı devam ettirmekteyiz, ettireceğiz.”  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Emirdağ, Koyun, Yoğurdu’, coğrafi, işaret, aldı,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı