Haber Detayı
12 Nisan 2021 - Pazartesi 13:08
 
Emekli 1500 lira bekliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1000 lira tutarındaki ikramiyelerin enflasyon oranında artırılacağı yönündeki açıklaması belirsizliğe yol açtı. İlk ödemenin yapıldığı 2018 Haziran ayından bu yana enflasyon katlanmış yüzde 54.19 olarak gerçekleşti. Eğer buna göre artış yapılırsa ikramiyelerin en az 1542 lira olması gerekiyor. Emeklinin beklentisi de ikramiyelerin en az 1500 liraya yükseltilmesi.
EKONOMİ Haberi
Emekli 1500 lira bekliyor

SONTELGRAF / ANKARA - Emekli, dul ve yetime 2018 yılından bu yana ödenen bayram ikramiyelerinin enflasyon oranında artırılacak olması milyonlarca dar gelirli kitle adına olumlu gelişme.

 

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 1000 lira tutarındaki ikramiyelerin enflasyon oranında artırılacağı yönündeki açıklaması belirsizliğe yol açtı. İlk ödemenin yapıldığı 2018 Haziran ayından bu yana enflasyon katlanmış yüzde 54.19 olarak gerçekleşti. Eğer buna göre artış yapılırsa ikramiyelerin en az 1542 lira olması gerekiyor. Emeklinin beklentisi de ikramiyelerin en az 1500 liraya yükseltilmesi.

 

Eğer Mart 2021 dahil son bir yılın enflasyonu olan yüzde 16.19 oranında artış yapılırsa ikramiyeler 1160- 1170 liraya yükselecek. Böyle bir karar alınırsa bu zam emeklinin beklentisini karşılamaz.  13 milyonu aşkın emekli, dul ve yetim ile emekli kuruluşları ikramiyelerin en az 1500 liraya yükseltilmesini ısrarla talep ediyor. Emekli eline geçecek.1500 liranın altındaki tutar emekliyi düş kırıklığına uğratır, yine yoksunları oynar. Son derece komik aylıkla iki yakası bir araya gelmiyor.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklinin durumunun iyileştireceğini de açıkladı. Bu doğrultuda gariban kitle en düşük aylığın net asgari ücret düzeyine yükseltilmesini, sağlık hizmetinden yapılan kesintilere son verilmesini, vergi iadeleri yerine yüzde 4-8 oranında ödenen ek ödemelerin yüzde 8-10’a çıkarılmasını ısrarla talep ediyor. Bu düzenlemeler hayata geçirilirse el yakan çarşı pazar fiyatlarına bir ölçüde yetişebilir, soluklanır. Gözler yarın gerçekleştirilecek kabine toplantısının ardından yapılacak açıklamada.    

 

Devlete emeği ile hizmet etmiş, sigorta primi ve vergilerini aksatmadan ödemiş emekli,  açlık sınırının hayli altında kalan aylıklarla elektrik, doğalgaz ve su faturalarını ödedikten sonra kalanı ile ay sonunu getirmeye, el yakan fiyatlarla baş etmeye çalışıyor. Ucuz sebze ve meyve alabilmek için pazarlara akşam karanlığında gidiyor. Rencide edici bu olumsuzluğu hak etmiyorlar. Tek istekleri kimseye muhtaç olmadan insanca yaşanabilir gelire kavuşmak. (ajansbizim)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, Yerel Haber, Emekli, 1500, lira, bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı