Haber Detayı
30 Mayıs 2021 - Pazar 10:45
 
Düzenli ve bilinçli tüketilen cevizin faydaları saymakla bitmez
Yapılan araştırmalarda, diyetlerinde cevizi tercih edenlerin daha düşük toplam ve LDL (kötü) kolesterole sahip olduğunu belirten Dr. Robert H. Shmerling: “Ceviz, doymuş yağlardan daha sağlıklı olan birçok çoklu doymamış yağ asidi içerir.”
SAĞLIK Haberi
 Düzenli ve bilinçli tüketilen cevizin faydaları saymakla bitmez

 SONTELGRAF/Sağlık

Harvard Üniversitesi'nden Dr. Robert H. Shmerling,  cevizle yapılan diyetin çok daha sağlıklı olduğunun ortaya çıktığını belirterek, “Aslında, kardiyovasküler sağlık söz konusu olduğunda cevizleri özel kılan, içindeki yağ türleri olabilir” diyor. Yapılan yeni bir çalışmada, cevizlerin sağlığa faydalarının incelendiğini belirten Dr. Shmerling, şunlaır belirtiyor:

 “Bir Yeni bir çalışma ceviz özellikle iyi bir seçim olabileceğini düşündürmektedir. Ve bu, araştırmacıların bu sonuca ilk varışı değil. Aynı araştırmacılar tarafından yapılan önceki bir analiz (13 denemede 365 çalışma katılımcısı dahil), cevizle zenginleştirilmiş diyetlerin diğer diyetlerle karşılaştırıldığında daha düşük toplam ve LDL (kötü) kolesterole yol açtığını buldu. O zamandan beri, çok daha fazla çalışma katılımcısı ve daha uzun takip süresi olan daha fazla çalışma yayınlandı.

Bu en son analiz, binden fazla kişiyi içeren 26 önceki çalışmanın verilerini birleştirdi; Düzenli bir diyet uygulayanlarla karşılaştırıldığında, cevizle zenginleştirilmiş bir diyet tüketenlerde:

Daha düşük toplam kolesterol (yaklaşık 7 mg/dL, 3 daha fazla azalmayı temsil eder)

Daha düşük LDL kolesterol (yaklaşık 5.5 mg/dL, 4 daha fazla azalma)

Daha düşük trigliseritler (yaklaşık 5,7 mg / dL, 5,5 daha fazla azalma)

Apoprotein B'yi (kardiyovasküler hastalığa bağlı bir protein) yaklaşık 4 mg/dL düşürür

Kan lipitlerindeki bu gelişmeler oldukça küçük olsa da, karşılaştırma diyeti yani kırmızı ette yüksek bir diyet olduğunda, daha büyük gelişmeler (örneğin, toplam kolesterolde 12 mg / dL'lik bir düşüş) kaydedildi. Yüksek yağlı süt ürünleri ve yapay olarak tatlandırılmış gıdalar.

Fındık gibi yüksek yağlı yiyeceklerden zengin bir diyet her zaman kilo alma potansiyeli konusunda endişe uyandırır, ancak neyse ki yüksek ceviz diyetinde olanlar kilo almamıştır.

Bu yeni araştırma merak uyandırırken, cevizlerin bir şekilde benzersiz olup olmadığı sorusunu da gündeme getiriyor. Aslında, kardiyovasküler sağlık söz konusu olduğunda cevizleri özel kılan, içindeki yağ türleri olabilir. Ceviz, doymuş yağlardan daha sağlıklı olan birçok çoklu doymamış yağ asidi içerir. Ayrıca ceviz, kan lipidleri üzerinde olumlu etkilerinin yanı sıra kan damarlarını sağlıklı tutan anti-inflamatuar etkilere sahip olabilen alfa-linolenik ve linoleik asitlere sahiptir.

Tüm kuruyemişler eşit yaratılmamıştır. Pek çok kuruyemiş (favorilerim, badem ve kaju fıstığı gibi), çoklu doymamış yağlar ile birlikte tekli doymamış yağlar açısından zengindir . Bunlar, doymuş ve trans yağlardan daha sağlıklı yağ türleridir, ancak cevizde bulunan yağlar ve çoklu doymamış yağ asitlerinin spesifik kombinasyonu, kardiyovasküler sağlık için özellikle iyi olabilir.

 

Ceviz yüklemeye başlamadan önce akılda tutulması gereken bazı önemli uyarılar var:

Bu çalışmada belirtilen kan lipidlerindeki gelişmeler küçüktü.

Bu çalışma ceviz tüketiminin ideal “dozunu” veya süresini belirlemedi. En iyi çalışmalardan birinde, günde yaklaşık dokuz fındık, 12 badem ve altı ceviz karışımı tüketildi. Bu, bazı insanların yemeye istekli olduğundan daha fazla olabilir!

Bu tür bir çalışma, cevizle zenginleştirilmiş bir diyetle bir kişinin kolesterolünün iyileşmesinin nedeninin ceviz olduğunu kanıtlayamaz. Ceviz sevenlerin ceviz yemeyenlere göre daha fazla egzersiz yapma, daha az sigara içme veya daha uygun genlere sahip olma eğiliminde olmaları da mümkündür.

Diyetinizdeki hiçbir yiyecek sizi sağlıklı yapamaz. En önemli olan büyük resimdir. Sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, fazla kilolardan kaçınmak ve sigara içmemek iyi bir başlangıç ​​noktasıdır. Ve sağlıklı bir yaşam tarzı olsa bile, bazı insanlar kardiyovasküler ve diğer hastalık risklerini azaltmak için ilaçlara veya başka tedavilere ihtiyaç duyar.

 Cevizin sağlığa faydaları üzerine geçmişteki çalışmaları inceleyen araştırmacılar, cevizleri diyetlerimizin düzenli bir parçası haline getirmemiz ve belki de onları diğer kuruyemişlere tercih etmemiz için birçok sebep önerdi.  

YAZIYI ORİJİNAL DİLİNDEN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Düzenli, ve, bilinçli, tüketilen, cevizin, faydaları, saymakla, bitmez,
Yorumlar
Haber Yazılımı