Haber Detayı
27 Haziran 2021 - Pazar 20:39
 
Defne yapraklarının faydaları nelerdir?
Akdeniz havzasındaki pek çok kültürde, birçok tuzlu çorba ve güveçte standart bir bileşen olan defne yaprakları sağlık açısından son derece yararlıdır.
SAĞLIK Haberi
Defne yapraklarının faydaları nelerdir?

SONTELGRAF

Defne Akdeniz'e özgü bir bitkidir. Her zaman yeşil olan defne, antik çağda, galiplerin başına taç olarak takılırdı. Aantik Roma ve Yunan’da, başarılarının bir sembolü olarak savaştan sonra galiplerin başlarını taçlandıran defne yaprakları,günümüzde daha çok zengin soslu tencerelerde yüzerken bulunur. Defne yaprağı seyrek olarak doğrudan tüketilir. Genellikle bir sosa konulur ya da   etin haşlanması sırasında tencereye eklenir. Servis edilmeden hemen önce de yemekten çıkarılır.

Akdeniz havzasındaki pek çok kültürde, birçok tuzlu çorba ve güveçte standart bir bileşen olan defne yaprakları sağlık açısından son derece yararlıdır.  healthline.com’daki yazıda defne bitkisinin faydaları şöyle anlatılıyor:

DEFNE KANSERE KARŞI KOYABİLİR Mİ?

“Defne yaprağı, tarih boyunca idrar söktürücü, hatta terletici, terlemeyi teşvik eden bir madde olarak da dahil olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılmıştır. Araştırmacılar, meme kanserini tedavi etmek ve nihayetinde önlemek için agresif bir şekilde yeni yollar arıyorlar. Yeni bir çalışma , defne yaprağından elde edilen özü bulmuştur. bitki yardımcı olabilecek doğal bir seçenektir. Ekstrakt, apoptoza veya programlanmış hücre ölümüne yardımcı olarak kanser hücrelerinin öldürülmesine yardımcı olabilir.

 DEFNE YAPRAKLARI GÜÇLÜ ANTİOKSİDANLAR İÇERİR

 Günde 1-3 g defne yaprağı içeren kapsüller almak, diyabetli kişilerde glikoz seviyelerini ve kolesterol seviyelerini düşürmeye ve yönetmeye yardımcı olabilir. Bunun nedeni büyük olasılıkla defne yapraklarının güçlü antioksidanlar olan polifenoller içermesidir. Bu umut verici bilgi, defne yaprağının diyabet ve diğer kardiyovasküler hastalıkları düzenlemeye ve hatta önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

YARA BÖLGESİNDEKİ İLTİHABI AZALTABİLİR

Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, yaprak ekstraktının iyileştirici özelliklerinin yara bölgesindeki iltihabı azaltabileceğini göstermiştir. Bu deneyler sıçanlar üzerinde yapılırken, bilim adamları defne yaprağının insanlarda benzer şekilde işlev görebileceği konusunda iyimserler. 

Defne yaprağı ekstraktının böbrek taşlarını önlemeye yardımcı olup olamayacağını araştırdı. Çalışma, diğer sekiz geleneksel şifalı bitki ile birlikte defne yaprağının vücudunuzdaki üreaz miktarını azaltabildiğini buldu.

Üreaz, dengesi bozulduğunda böbrek taşları da dahil olmak üzere çeşitli mide rahatsızlıklarına neden olabilen bir enzimdir. Ancak çalışmayı yürüten bilim adamları, bu bitkilerin nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini öne sürdüler.

DEFNE YAPRAĞI EPİLEPSİYİ TEDAVİ EDEBİLİR Mİ?

Eski metinler, defne yaprağına nöbet tedavisi olarak atıfta bulunur. Bilim adamları bu efsanenin bilimsel olarak kanıtlanabileceğini bulmaya karar verdiler. Defne yaprağı ekstresinin fareleri tekrar nöbetlere karşı korumada gerçekten etkili olduğunu keşfettiler. Bunun nedeni özütün benzersiz kimyasal bileşenleri olabilir. Bilim adamları, özün insanlar üzerindeki etkisini araştırmaya başlamak için bu yeni araştırmayı kullanmayı umuyorlar. Örneğin, defne yaprağı epilepsi teşhisi konan kişilere yardımcı olabilir.

SON SÖZ

Şimdilik kesin olarak bilen tek şey, defne yapraklarının çorbalarda ve yahnilerde lezzetli bir lezzet artışı sağlayabildiği. Ancak bilim adamları bu yaprağın kullanılabileceği diğer şaşırtıcı yolları keşfetmeyi sürdürüyor.

Not: Bu yazı kesinlikle bir sağlık tavsiyesi içermez…

HEALTHLİNE.COM'DAKİ YAZIYI OKUMAK İÇİN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Defne, yapraklarının, faydaları, nelerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı