Haber Detayı
13 Şubat 2021 - Cumartesi 22:24
 
COVID-19 salgınında göz muayenesi...
Göz muayenesine gittiğinizde, hijyen tedbirlerini abartarak uygulamanızda fayda var. Uzmanlar, COVID-19'a karşı aşı olsanız veya bir koronavirüs enfeksiyonundan kurtulmuş olsanız bile, bir maske takmanız ve bu yönergelere uymanızı öneriyor.
SAĞLIK Haberi
   COVID-19 salgınında göz muayenesi...

Koronavirüs salgını tüm dünyada sürüyor. Her gün binlerce kişi virüs kapıyor ve yüzlerce kişi de bu hastalık ve bu hastalığa bağlı nedenlerden dolayı yaşamını yitiriyor. Çin'den tüm dünyaya yayılan ve 2021'in başından itibaren İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya'da çeşitli mutasyonları belirlenen yeni tip koronavirüsün daha bulaşıcı ve daha öldürücü hale geldiği gerçeğiyle karşı karşıyayız. COVID-19'a karşı aşı olsanız veya bir koronavirüs enfeksiyonundan kurtulmuş olsanız bile, bir maske takmanız ve bu yönergelere uymanız önemlidir. American Academy of Ophthalmology'de  (Amerikan Göz Sağlığı Akademisi) pandemide göz muayenesi konusunda ele alınan makalede hijyene dikkat çekiliyor. Reena Mukamal'ın kaleme aldığı makalede şu bilgilere yer veriliyor:

HİJYENE CİDDİ BİÇİMDE UYUN

Yakın fiziksel teması sınırlamak, koronavirüsün yayılmasını azaltmaya yardımcı olmak için anahtardır. Ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi belirtiler kişi maruz kaldıktan 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkabilir. Ciddi enfeksiyonları olan kişilerde zatürre olabilir ve bu akciğer hastalığından ölebilir.

Çoğu göz kliniği yüz yüze randevular planlarken, birçoğu da telefon üzerinden veya bir bilgisayar veya akıllı telefonda görüntülü sohbet yoluyla "sanal" tele-tıp ziyaretleri sunmaya devam ediyor.

Yüz yüze randevular için personel, sağlığınızı korumak için çeşitli önlemler alacaktır. COVID-19'a karşı aşı olsanız veya bir koronavirüs enfeksiyonundan kurtulmuş olsanız bile, bir maske takmanız ve bu yönergelere uymanız önemlidir. Koronavirüs pandemisi sırasında göz muayenesine gittiğinizde sizi çok ciddi hijyen prosedürleri  bekliyor olacaktır.

MUAYENEYE GİTTİĞİNİZDE...

•             Randevunuza maske takmalısınız. Maskeniz yoksa size verilecektir.

•             Aksi belirtilmedikçe, maskenizi muayene odasında yalnız olsanız bile klinik binasında olduğunuz süre boyunca saklayın.

•             Sağlık kuruluşlarının yönergelerine yanıt olarak, birçok klinik dış hava akışını artırmış ve HEPA hava filtreleri ekleyerek bina sıcaklığının ve hava akışının alıştığınızdan daha az rahat olmasına neden olmuştur. COVID yayılma riskini azaltması amaçlandığından, lütfen bu geçici değişikliklere karşı sabırlı olun.

•             Klinik, normal bekleme odası yerine dışarıda veya arabanızda beklemenizi isteyebilir. Bu sizi, diğer hastaları ve ofis personelini kalabalık bekleme alanlarında olası virüse maruz kalmaktan korumak içindir.

•             Klinik büyük olasılıkla girecek kişi sayısını kısıtlıyor. Gerçek randevu için yanınızda birinin olmasına ihtiyacınız yoksa, lütfen binaya yanınızda kimseyi getirmeyin.

•             Binaya girişte ateşin ölçülebilir.

•             Göz doktorunuz, gözlerinize bakmak için kullandığı lamba makinesinde özel bir plastik nefes kalkanı kullanabilir. Ayrıca bir maske takacaklar ve ayrıca gözlerinin üzerine eldiven, gözlük veya plastik bir kalkan takabilirler.

•             Doktorunuz, göz muayeneniz tamamlanana kadar konuşmak için beklemenizi isteyebilir. Sonra sizinle konuşabilir ve sizden güvenli bir uzaklıkta olabilecekleri zaman soruları cevaplayabilirler.

Göz doktorunuz sizden COVID-19 sırasında belirli önlemleri almanızı isteyebilir.

•             Öksürüğünüz veya ateşiniz varsa veya bu semptomları olan biriyle yakın temas halindeyseniz, önceden doktorunuzun ofisini aramalı ve onlara haber vermelisiniz. Ziyaretiniz acil bir durum değilse, evde kalmanız gerekebilir.

•             Hasta gelirseniz, doktorunuz sizden eve dönmenizi isteyebilir. Görülmeyi bekleyemeyecek bir sorununuz varsa diğer hastalardan uzakta özel bir odada beklemeniz istenecektir. Klinik personeli ve doktorunuz önlük ve eldiven gibi ek koruyucu ekipman giyebilir.

•             Muayene sırasında öksürmeniz veya hapşırmanız gerekirse, yarık lambalı mikroskop makinesinden geri dönün. Yüzünüzü kolunuzun kıvrımına gömün veya yüzünüzü bir mendille örtün. Ellerinizi hemen sabun ve suyla yıkayın.

•             Göz doktorları, göz acil durumları için her zaman hazırdır, bunu unutmayın.

•             Oftalmologların acil / acil göz sorunlarını tedavi etmek, göz enjeksiyonları yapmak ve kritik bakım sağlamak için her zaman hazır olduğunu unutmayın.

BEKLENMEDİK GELİŞMELERDE...

 

Aşağıdaki durumlarda en kısa sürede göz doktorunuzu veya diğer tıp doktorunuzu arayın.

•             Maküler dejenerasyonunuz veya  diyabetik retinopatiniz var ve düzenli göz enjeksiyonları alıyorsunuz  ;

•             Görüşünüzde değişiklikler fark ederseniz (görüş alanınızda bulanık, dalgalı veya boş noktalar gibi);

•             Küçük görünse bile gözünüzde yaralanma var;

•             Görüşünüzde yeni uçuşan cisimler veya parlamalar fark edersiniz;

•             Aniden biraz vizyon kaybedersiniz;

•             Özellikle baş ağrısı, mide bulantısı veya kusmayla ilişkili ise kırmızı göz veya göz ağrınız var.

Koronavirüs gözlerinizi nasıl etkileyebilir?

Koronavirüs, tıpkı ağızdan veya burundan olduğu gibi gözlere de yayılabilir. Koronavirüsü olan biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda, virüs parçacıkları ağzından veya burnundan yüzünüze sıçrayabilir. Bu küçük damlacıkları muhtemelen ağzınızdan veya burnunuzdan soluyacaksınız. Ancak damlacıklar vücudunuza gözleriniz yoluyla da girebilir. Üzerinde virüs bulunan bir şeye dokunduktan sonra gözlerinize dokunarak da enfekte olabilirsiniz.

Koronavirüsün pembe göz enfeksiyonuna (konjunktivit) neden olması mümkün olabilir, ancak bu nadirdir. Pembe gözünüz varsa panik yapmayın. Göz doktorunuzu arayarak onlara haber verin ve bakım talimatlarını uygulayın. Pembe göze bir virüs veya bakteri neden olmuşsa da, birisi gözlerdeki yapışkan veya akıntılı akıntıya dokunursa veya akıntıyla kirlenmiş nesnelere dokunursa yayılabileceğini unutmayın. Ellerinizi sık sık yıkayın ve sterilize edin ve havlu, fincan veya mutfak eşyaları başkalarıyla paylaşmayın.

COVID-19 sırasında gözlerinizi ve sağlığınızı nasıl korursunuz?

Gözlerinizi ve ellerinizi, burnunuzu ve ağzınızı korumak koronavirüsün yayılmasını yavaşlatabilir. İşte bu koronavirüs salgını sırasında gözlerinizi güvende ve sağlıklı tutmanın bazı yolları.

Koronavirüs konusunda çok fazla endişe olmasına rağmen, sağduyu önlemlerinin enfekte olma riskinizi önemli ölçüde azaltabileceğini unutmamak önemlidir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi sözcüsü MD oftalmolog Sonal Tuli, bu nedenle ellerinizi çok yıkayın, kontakt lens hijyenini iyi uygulayın ve burnunuza, ağzınıza ve özellikle gözlerinize dokunmaktan veya ovalamaktan kaçının ”diyor.

1. Kontakt lens kullanıyorsanız, bir süreliğine gözlüğe geçmeyi düşünün.

Kontakt lens takmanın koronavirüs enfeksiyonu riskinizi artırdığına dair hiçbir kanıt yok. Dr. Tuli, kontakt lens kullanıcılarının gözlerine ortalama bir insandan daha fazla dokunduğunu belirtiyor. “Gözlüklerinizi daha sık takmayı düşünün, özellikle kontaklarınız varken gözlerinize çok dokunma eğilimindeyseniz. Lens yerine gözlük kullanmak tahrişi azaltabilir ve gözünüze dokunmadan önce sizi duraklamaya zorlayabilir” diye tavsiye ediyor. Kontakt lens takmaya devam ederseniz, bu konudaki sağlık bilgilerini izleyin.

2. Gözlük takmak bir koruma katmanı ekleyebilir.

Düzeltici lensler veya güneş gözlükleri, gözlerinizi enfekte solunum damlacıklarından koruyabilir. Ancak 100 güvenlik sağlamadıklarını unutmayın. Virüs yine de gözlüğünüzün açıkta kalan taraflarından, üstlerinden ve altlarından gözlerinize ulaşabilir. Hasta bir hastaya veya maruz kalma potansiyeline sahip bir kişiye bakıyorsanız, güvenlik gözlükleri daha güçlü bir savunma sağlayabilir.

3. Mümkünse göz ilacı reçetelerini stoklayın.

Uzmanlar, hastalara kritik ilaçları stoklamalarını tavsiye eder, böylece karantinaya alınırsanız veya bir salgın sırasında malzemeler sınırlı hale gelirse, idare etmeniz için yeterli olacaksınız. Ancak bu herkes için mümkün olmayabilir. Sigortanız glokom damlası gibi 1 aydan fazla temel göz ilacı almanıza izin veriyorsa, bunu yapmalısınız. Bazı sigortacılar, doğal afet zamanlarında 3 aylık ilaç tedarikini onaylayacak. Sigorta şirketinizden onay almakta sorun yaşıyorsanız, eczacınızdan veya göz doktorunuzdan yardım isteyin. Ve her zaman olduğu gibi, zamanı geldiğiniz anda yeniden doldurmayı talep edin. Eczanenizle iletişime geçmek için son dakikayı beklemeyin.

4. Gözlerinizi ovmaktan kaçının.

Bu doğal alışkanlığı kırmak zor olabilir, ancak bunu yapmak enfeksiyon riskinizi azaltacaktır. Gözünüzü kaşındırmak, ovuşturmak veya hatta gözlüğünüzü ayarlamak için bir dürtü hissederseniz, parmaklarınız yerine bir mendil kullanın. Kuru gözler daha fazla sürtünmeye neden olabilir, bu nedenle göz rutininize nemlendirici damlalar eklemeyi düşünün. Herhangi bir nedenle gözlerinize dokunmanız gerekiyorsa - hatta göz ilacı kullanmak için - ellerinizi önce en az 20 saniye sabun ve suyla yıkayın. Gözlerinize dokunduktan sonra tekrar yıkayın.

5. Güvenli hijyen ve sosyal mesafeyi uygulayın.

Bir maske takın. Ellerinizi bolca yıkayın, en az 20 saniye sabunla ovun . Kontakt lens hijyenine dikkat edin. Burnunuza, ağzınıza ve gözlerinize dokunmaktan veya ovalamaktan kaçının.

Gözleriniz veya görmenizle ilgili sorularınız varsa, göz doktorunuza sormayı unutmayın.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , , COVID-19, salgınında, göz, muayenesi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı