Haber Detayı
21 Şubat 2021 - Pazar 01:14
 
Brexit'in en kârlı ülkesi Hollanda
Brexit sonrasında geçen yıl uluslararası 78 firma Hollanda'ya taşındı. 550 firma da Hollanda'ya gelmek için görüşmelerini sürdürüyor.
DÜNYA Haberi
Brexit'in en kârlı ülkesi Hollanda

SONTELGRAF/DIŞ HABERLER - Britanya’nın Avrupa Birliğinden ayrılmasının ortaya çıkardığı ticari belirsizlikler, uluslararası çapta 78 firmayı 2020’de Hollanda’ya taşınmaya sevk etti.

Hollanda Yabancı Yatırımlar Kurumu (NFIA), yazılı bir açıklama yaparak, buna rağmen, Hollanda’ya taşınan firma sayısında 2019’a kıyasla düşüş olduğunu belirtti.

Hollanda Dışişleri Bakanlığına bağlı bir kurum olan NFIA’ya göre, AB ve Britanya, Aralık 2020’de gelecekteki ticarî ilişkileri hakkında anlaşmaya varmış olsa da “son yıllardaki belirsizlikler ortadan kalkmaktan uzak” görünüyor.

NFIA’nın açıklamasında, “Britanya’da birçok firma, özellikle yeni idarî usuller ve teslimatta ek sürelerden kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya bulunuyor” denildi.

Britanya’da 2016 yılında Brexit (Britanya’nın AB’den çıkması) konusunda yapılan referandumdan bu yana toplam 218 firma Hollanda’ya taşındı, 550 firmanın taşınması için de görüşmeler sürüyor.

Taşınmak isteyen firmalar arasından sadece Britanyalı değil, Asya ve Amerika kıtasından firmalar da bulunuyor.

Hollanda’ya geçen yıl gelen firmalar arasında özellikle Avustralya’nın en büyük bankası olan Commonwealth Bank of Australia, külotlu çorap üreticisi Snag Tights ve şekerleme şirketi Candy Hero yer alıyor.

Hollanda şimdilik Brexit’ten en çok yararlanan ülke olarak görülüyor. Financial Times gazetesinin yakın zamanlarda yaptığı bir araştırmaya göre, Amsterdam borsası, geçen ay Avrupa’nın en büyük hisse senedi pazarı olarak Londra borsasının yerini almıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Brexit'in, en, kârlı, ülkesi, Hollanda,
Yorumlar
Haber Yazılımı