Haber Detayı
03 Kasım 2021 - Çarşamba 00:25
 
Borcunu ödemeyen çiftçiye elektrik yok
DEDAŞ Genel Müdürü Atalay: “Mardin’de 6 bin 500 çiftçinin bulunduğunu ve 2019’dan beri sadece 600-700 çiftçinin elektrik borcunu ödediğini vurgulayarak, “Yüzde 90’ı kullandığı elektriğin bedelini ödememiştir.”
EKONOMİ Haberi
  Borcunu ödemeyen çiftçiye elektrik yok

DEDAŞ elektrik borcunu ödemeyen çiftçiye elektrik vermeyecek. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak’a enerji dağıtan Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) dağıtım bölgesinde borcunu ödemeyen çiftçilere artık elektrik verilmeyeceğini açıkladı. DEDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atalay, “Borcunu ödemeyen çiftçilerimizi uyarıyoruz şimdiden ekin ekmeyin, bizim size elektrik verecek gücümüz artık yok” dedi. Atalay, Genel Müdür Yaşar Arvas ve Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. (DEPSAŞ) Genel müdürü Murat Karagüzel, çevrimiçi toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Medyascope'tan Ferit Aslan'ın haberine göre; Atalay bölgedeki altı ilde, 6 milyon insan ve 2 milyon 100 bin aboneye enerji dağıtan Türkiye’deki 21 şirketten biri olduklarını ve nüfus oranına göre enerji tedariki yapan ikinci büyük şirket olduklarını söyledi.

ÇİFTÇİNİN YÜZDE 90’I KULLANDIĞI ELEKTRİĞİN BEDELİNİ ÖDEMEDİ

Geçen yıl 6 ila 21,5 milyar kilowat saat enerji tedariki yaptıklarını, bu yıl bu oranın 24 milyar kilowat saat olduğunu söyleyen Atalay, bölgede enerjinin yüzde 35’inin tarımsal sulamada kullanıldığını, Mardin’de 6 bin 500 çiftçinin bulunduğunu ve 2019’dan beri sadece 600-700 çiftçinin elektrik borcunu ödediğini vurgulayarak, “Yüzde 90’ı kullandığı elektriğin bedelini ödememiştir. Mısır eken bir çiftçi günde ortalama 20 saat elektrik kullanıyor. 90 günde 270 bin kilowat saat enerji tüketiyor. Buradan çiftçilere sesleniyorum, borcunu ödemeyen çiftçilere elektrik vermeyeceğiz. Borcunu ödemeyen çiftçi şimdi boşuna eken ekmesin. Damlama sulama ile enerjinin yarısı kadar tasarruf edilebilirken ve hasılatta yüzde 40 artış yaşanırken, çiftçilerimizin vahşi ve sallama sulama yöntemlerinden vazgeçmesi gerek” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , Borcunu, ödemeyen, çiftçiye, elektrik, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı