Haber Detayı
04 Temmuz 2021 - Pazar 08:54
 
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler kampüse alınmadı
Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar devam ederken, bugün Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri; kampüslere “güvenlik ve sağlık riski oluştuğu” gerekçe gösterilerek alınmadı.
EĞİTİM Haberi
Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyenler kampüse alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından başlayan protestolar 6 ayı aşkın süredir devam ediyor. Protestoların başladığı günlerde, üniversitenin asma kilit takılan kapısı bugün bir kez daha kilitlendi. ANKA’nın haberine göre, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, “güvenlik ve sağlık risklerini” gerekçe göstererek 5 Temmuz Pazartesi gününe kadar kampüse girişlerin kısıtlandığını, bu sabah bir e-posta ile duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri bugün kampüslere alınmadı. Kampüs içerisine giren öğrencilere de müdahale edildi.

 KAMPÜSE GİRİŞ ÇIKIŞTA KISITLAMA OLMAMASI GEREKİR

İçeriye alınmayan akademisyenlerden Can Candan, sosyal medyadan yaptığı paylaşımında, “17 yıldır hocası olduğum Boğaziçi Üniversitesi’ne ilk defa alınmıyorum. Kapıda tutanak tuttuk. Korkunç bir şey. Bu bir yetki aşımıdır” dedi.

Boğaziçi TV’ye de konuşan Can Candan, rektörlüğün sunduğu gerekçenin gerçekçi olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Kampüsümüzde güvenlik sorunu olmadığı gibi sağlık sorunu da yoktur. Kısıtlamalar da kalktığı için kampüse giriş çıkışta kısıtlama olmaması gerekir. Üniversite bir kamu üniversitesidir ve herkese aittir. Yapılanın keyfi bir uygulamadır. Aynı zamanda çalışma hakları da ihlal edilmektedir. Öğrencilerle aramızda demir parmaklıklar var, bu kabul edilebilir değil. Üniversitemizde birlikte olamıyoruz. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bu bir yetki aşımı, yetkiyi kötüye kullanmaktır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Boğaziçi, Üniversitesi’nde, akademisyenler, kampüse, alınmadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı