Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 23:13
 
Bilim insanları yaşlanmayı durduran ilacı geliştirdi
Vücudun artık bölünemeyen, ancak iltihaplanma ve yaşlanmaya yol açabilen yaşlı hücrelerinden kurtulmanın yolunu bulduğunu açıklayan Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Makoto Nakanıshı: Çok yakında yaygın kullanıma girecek. Bu, büyük umut veriyor.
SAĞLIK Haberi
Bilim insanları yaşlanmayı durduran ilacı geliştirdi

SONTELGRAF-Japon bilim insanları, vücudun yaşlanan hücrelerden kurtulmasına yardımcı olan mekanizmayı buldu. Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Makoto Nakanıshı, yeni teknolojinin temelinde, vücudun artık bölünemeyen, ancak iltihaplanma ve yaşlanmaya yol açabilen yaşlı hücrelerinden kurtulmasının olduğunu söyledi.

Japonya'daki Tokyo Üniversitesi (IMSUT) Tıp Bilimleri Enstitüsü'nden Profesör Makoto Nakanishi liderliğindeki ortak bir araştırma grubu olan Science'ta yayınlanan araştırmasında, GLS1 enziminin bir inhibitörünün çeşitli organ ve dokulardan yaşlanan hücreleri ortadan kaldırabildiğini belirledi. https://www.drugtargetreview.com'daki haberde, araştırmanın ardından ortaya çıkan sonuçlara göre, yaşa bağlı doku disfonksiyonunu ve obez diyabet, arteriyoskleroz ve NASH semptomlarının iyileştiği belirtildi.

ÇOK YAKINDA YAYGIN KULLANIMA GİRECEK

Sputnik'teki haberdeki bilgilere göre, Nakasini, yaptığı açıklamada "Yani bu hücreler çıkarılsa neden oldukları iltihaplanma süreçleri durdurabilir, dolayısıyla yaşlanmanın semptomlarında önemli bir iyileşme sağlanabilir" ifadelerini kullandı. Yaşlanan hücrelerin, hücrelerin hayatta kalmasına yardımcı olan GLS1 enzimine ihtiyacı olduğu tespit edildi. Bu enzimi frenleyecek inhibitör (engelleyici) yardımı ile iltihaplanmaya neden olan hücreleri yok etmek mümkün olacak. Bu türden bir inhibitör olarak, halihazırda klinik denemelerden geçen bir kanser ilacının kullanılmasına karar verildi. Zira kanser hücrelerinin artışı da GLS1 enzimine bağlı. Bilim insanları, ayrıca fareler üzerinde yapılan testlerin başarılı geçtiğini belirtti. Nakasini, "Eğer yan etkileri olmazsa muhtemelen yaşa bağlı değişikliklere karşı kullanılabilecek. Yani büyük ihtimalle çok yakında yaygın kullanıma girecek. Bu, büyük umut veriyor. 5-10 yıl içinde yaşlıların kullanmasını görmek istiyorum" ifadelerini kullandı.

BULUNAN YÖNTEM YAŞLANMA KARŞITI TEDAVİLERİN GELİŞTİRİLMESİNE KATKIDA BULUNABİLİR

Profesör Nakanishi, "Sonuçlarımız, bu hücrelerin metabolik özelliklerini hedefleyerek yaşlanan hücreleri ortadan kaldıran yeni yaşlanma karşıtı tedavilerin geliştirilmesine katkıda bulunabilir." Ekip yaşlanan hücreleri saflaştırdığında ve hayatta kalmaları için anahtar olabilecek genleri araştırdığında GLS1 inhibisyon adayı olarak belirlendi. Bir GLS1 inhibitörünün yaşlanan hücre ölümü üzerindeki etkilerini araştırdıklarında, lizozomal membranlarının, senolize neden olan inhibitörlerin anahtarı olduğunu buldular. Ekibe göre, yaşlanan hücreler, lizozomal zarlarına verilen hasar ve bunun sonucunda hücre içi pH'ta bir düşüş nedeniyle GLS1 inhibisyonuna daha duyarlıdır. Bilim adamları, yaşlı farelere GLS1 inhibitörleri enjekte ettiklerinde, çeşitli doku ve organlardaki yaşlanmış hücrelerin çıkarıldığını ve yaşlanma olgusunun önemli ölçüde iyileştiğini bildirdi. Ekibe göre, GLS1 inhibitörleri şu anda etkili kanser tedavileri olarak klinik denemelerde bulunuyor, bu nedenle yeni endikasyonlar için yeniden kullanılabilir. Profesör Nakanishi, "Yaşlanan hücreleri GLS1 inhibitörleri ile tedavi ederek ortadan kaldırabilen yenilikçi yaşlanma karşıtı tedavilerin ve geriatrik hastalıklara yönelik tedavilerin geliştirileceğini umuyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bilim insanları yaşlanmayı durduran ilacı geliştirdi Vücudun artık bölünemeyen, ancak iltihaplanma ve yaşlanmaya yol açabilen yaşlı hücrelerinden kurtulmanın yolunu bulduğunu açıklayan Tokyo Üniversitesi’nden Prof. Makoto Nakanıshı: Çok yakında yay
Yorumlar
Haber Yazılımı