Haber Detayı
02 Kasım 2021 - Salı 20:29
 
Beydağ 2. Kestane Festivali başladı
İzmir Büyükşehir Belediyesi 2. Beydağ Kestane Festivaliʹne katıldı
Yerel Haberler Haberi
Beydağ 2. Kestane Festivali başladı

2. Beydağ Kestane Festivali başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Beydağ Belediyesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesiʹnin desteğiyle düzenlenen 2. Beydağ Kestane Festivaliʹne katıldı. İzmir İktisat Kongresiʹnin yüzüncü yıl dönümü olan 17 Şubat 2023’te kongreyi yeniden düzenleyeceklerinin müjdesini veren Başkan Soyer, “İktisat Kongresiʹne eşlik edecek çok önemli bir çalışmamız daha olacak: Milli Numune Sergisi. Atamızın İktisat Kongresiʹyle eş zamanlı yaptığı ‘yerli mallar, ürünler sergisi’, o zamanki adıyla Milli Numune Sergisiʹni açacağız. Bunu İZFAŞ öncülüğünde yapacağız. Kestanemiz o serginin en önemli ürünlerinden biri olacak” dedi. İzmirʹin Beydağ ilçesine bağlı Çomaklar Köyüʹnde Beydağ Belediyesi tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesiʹnin desteğiyle yapılan 2. Beydağ Kestane Festivaliʹne İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile eşi Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Beydağ Kaymakamı Fırat Kadiroğlu, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran ve eşi Necibe Duran, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve eşi Deniz Arda, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, siyasi partilerin temsilcileri, üreticiler, kooperatifler, sivil toplum kuruluşları, dernek ve odaların başkanları ile temsilcileri, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı. 

“Bu sorunu çözmekle mükellefiz”

Soyerʹden İzmir İktisat Kongresi müjdesiDoğru yerlerde yetiştirildiğinde girdi maliyeti düşük ve verimi yüksek olan kestanenin İzmir Tarımı destekleme programı kapsamında yer aldığını belirten Başkan Tunç Soyer, tarımsal destekleme programlarının alım ve satış garantisi olmak üzere iki katmanlı işlediğini söyledi. 2022ʹde yapılacak Terra Madre Anadolu fuarı ile küçük üreticinin ihracat yapabileceğini ifade eden Başkan Soyer, Beydağʹdan müjde verdi. Soyer, “2023ʹün 17 Şubatʹında, yani İktisat Kongresiʹnin yüzüncü yılında İzmirʹde İktisat Kongresi’ni tekrar düzenleyeceğiz. Buna eşlik edecek çok önemli bir çalışmamız daha olacak: Milli Numune Sergisi. Atamızın İktisat Kongresiʹyle eş zamanlı yaptığı ‘yerli mallar, ürünler sergisi’, o zamanki adıyla Milli Numune Sergisiʹni açacağız. Bunu İZFAŞ öncülüğünde yapacağız. Kestanemiz o serginin en önemli ürünlerinden biri olacak” dedi. Beydağ’ın yıllık 5 bin ton civarında kestane üretim kapasitesi olduğunu ama “kestane dal kanseri” hastalığından olumsuz etkilendiğini söyleyen Başkan Soyer, şöyle konuştu:

İzmir coğrafyasında kuraklık bir kader değil

“İzmir Büyükşehir Belediyesi, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu konuda üreticilerimizin yanında olacak. İzmir’de iklime uyumlu tarımsal üretimi büyütmek ve desteklemekte kararlı olduğumuzu bir kere daha hatırlatmak isterim. Yanlış tarım politikaları ve bunun sonucunda oluşan ürün deseni dün Beydağ Barajı’nı kuruttu. Bugün kestane ağaçlarımızı hasta ediyor, yarın da bizi bu topraklardan göçmek zorunda bırakacak. Oysa İzmir coğrafyasında kuraklık bir kader değil. Tek başına iklim krizinin bir sonucu da değil. Evet, sıcaklıklar artıyor, yağış rejimi değişiyor ama bu durum Küçük Menderes Havzası’nda baş gösteren büyük kuraklığın asıl nedeni değil. Bu kuraklığın asıl nedeni, tek bir kökü 85 litre su tüketen silajlık mısıra dayalı tarımsal üretimin desteklenmesi. Eğer çocuklarımızı düşünüyorsak, bu durumu değiştirmek zorundayız. Beydağ’da doğmuş ve Beydağ’da doymak istiyorsak bu sorunu çözmekle mükellefiz. Buradan bir kere daha belirtmek istiyorum. Susuzluğa dayanıklı ürün her ne olursa olsun… Mera hayvanlarının ürünleri, tahıllar, bakliyat, su istemeyen meyveler ve peyzaj bitkileri… İzmir Büyükşehir Belediyemiz, Beydağ Belediyesi ile el ele, bu ürünlere geçmek isteyen üreticilerimizin her aşamada yanında olacak. Çünkü bu sadece bir tarım meselesi değil, bu konu ülke ve toprak sevgisi, memleket meselesi. Başka bir tarım mümkün, işte bu anlama geliyor.”Yılmazlar: “Kestaneyi Beydağʹda tanıtacağız”

Kaynak: Editör: SK
Etiketler: Beydağ, 2., Kestane, Festivali, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı