Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 18:54
 
Astroloji gerçek mi? İşte bilimin söylediği
İnsanların yaklaşık üçte biri astrolojinin "çok" veya "bir tür bilimsel" olduğuna inanıyor. Ama bir Boğa kadını olmak, ya da Boğa erkeğinin yükselen yıldızı bilimin gözünde gerçekten önemli mi?
DOSYA Haberi
Astroloji gerçek mi?  İşte bilimin söylediği

Astroloji gerçek mi? Yıldız falları okumak popüler bir oyundur, ancak bunun herhangi bir şey ifade ettiğini öne süren herhangi bir bilim var mı?

 Her gün insanların yaklaşık beşte biri burçlarını okuyor. En azından yapılan tahminler bu yönde. Yapılan bir araştırmaya göre, Amerikalıların yüzde 25'i yıldızların ve gezegenlerin konumlarının günlük hayatımızı etkilediğine inanıyordu.  Ankete katılan Amerikalıların yüzde 34'ünün astrolojiyi "çok" veya "bir çeşit bilimsel" olarak gördüğünü ve aynı zamanda düşünenlerin oranında üçte ikiden yarısına kadar bir düşüş bildirdiğini ortaya koydu. Astrolojinin belirgin yönü yönü-bir kişinin geleceğini tahmin etmek veya burçlar aracılığıyla günlük aktiviteler hakkında tavsiyeler sunmak. Bu da ciddi bir popülerlik kazanma nedeni. The Cut  gibi dergiler, burç sayfalarında her geçen yıl yüzde 150 daha fazla tıklama artışı olduğunu bildiriyor.

BİLİMSELLİKLE İLGİLİ HERHANGİ BİR BİLİM VAR MI?

Astroloji, genel olarak, doğduğunuzdaki yıldızlar gibi astronomik olayların ya da Merkür'ün gerilemekte olduğu gerçeği gibi, yaşamlarımızdaki günlük olayları ve kişilik özelliklerimizi etkileme gücüne sahip olduğu inancı olarak tanımlanır. Bu, elbette, gök cisimlerinin, uzayın ve evrenin fiziğinin bilimsel çalışması olan astronomi çalışmasından çok farklıdır. Açıkçası, birçok insan tavsiye için yıldızları yorumlamanın yollarını arıyor. Astroloji, kendi içinde yeterince bilimsel bir arayış gibi görünen yıldızların konumlarını anlamak üzerine kurulmuştur. Peki, astrolojinin kişiliğimizi ve yaşamlarımızı etkileyip etkilemediğini destekleyecek herhangi bir bilim var mı? İşte kısa cevap: Hayır. Hiçbir şekilde.

Kaynak: https://www.scientificamerican.com/article/is-astrology-real-heres-what-science-says/

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Astroloji, gerçek, mi?, , İşte, bilimin, söylediği,
Yorumlar
Haber Yazılımı