Haber Detayı
08 Temmuz 2021 - Perşembe 09:37
 
Aşılamanın düşük olduğu illerde yeni uygulama
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: "Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak. Gerekirse tüm vatandaşlarımızı bulundukları yerde aşı hizmeti ile buluşturacağız"
SAĞLIK Haberi
Aşılamanın düşük olduğu illerde yeni uygulama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak. Gerekirse tüm vatandaşlarımızı bulundukları yerde aşı hizmeti ile buluşturacağız" dedi. ANKA Haber Ajansı’nın haberine göre, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından sosyal medya üzerinden basın açıklaması yaptı. Koca, "Bazı illerimiz aşı programına uyumda tam da istediğimiz ivmede ve hızla toplumsal bağışıklığa yaklaşıyor. Bazı illerimiz ise geriden takip ediyor" dedi ve "Aşılamada istediğimiz ivmeye henüz ulaşmamış illerimiz için yeni uygulamalarımız olacak" açıklaması yaptı. Koca, "tüm vatandaşların bulundukları yerde aşı hizmeti ile buluşacağını" da duyurdu.

"Hastalığı geçirmiş ve üzerinden 3 aydan uzun süre geçmiş kişilerin de aşılarını olabileceğini" anımsatan Koca, "Hastalığı zaten geçirmiş olan kişilerde hatırlatma aşısının yeterli olacağı Bilim Kurulumuzca değerlendirilmiştir" dedi.

Koca'nın açıklaması özetle şöyle:

“TEK GÜNDEMİMİZ TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIĞI ELDE ETMEK: Artık tek gündemimiz mümkün olan en yüksek aşılama oranı ile toplumsal bağışıklığı elde etmek. Tüm insan kaynağımızı ve enerjimizi buna yönlendirmiş bulunuyoruz. Başarılı bir aşı programı salgından kurtulmuş kutlu bir Türkiye demektir. Yerel ve ülke genelinde kapsamlı bir program uyguluyoruz. Bu programı daha dinamik hale getireceğiz.

YENİ VARYANTLARLARDAN HABER GELMEYE DEVAM EDECEK: Her gün salgın ile ilgili yeni haberler duymaya devam ediyorsunuz. Bilmenizi isterim ki bu durum çok daha uzun sürmeyecek. Yeni varyantlardan, mutasyonlardan haberler gelmeye devam edecek. Bu konunun gündeminizde yer almasına sizleri umutsuzluğa sürüklemesine müsaade etmeyin. Tüm gelişmeleri yakından takip ediyor ve vatandaşımızı en kısa sürede bilgilendirerek tedbirler alıyoruz. Bugün gündem artık salgın değil en yüksek aşılanma oranıdır.

AŞI SERTFİKALARI KARŞILIKLI OLARAK TANINMAKTADIR: Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız ile birlikte tüm ülkeler ile görüşerek karşılıklı sertifika tanıma anlaşmaları imzalamaktadır. Buna göre ülkemizde hangi aşıyı yaptırmış olursanız olun anlaşma imzalanan ülkelerde aşı sertifikalarımız karşılıklı olarak tanınıyor. Aşı türünden bağımsız olarak sertifikalar, karşılıklı olarak tanınmaktadır. Bu konuda aşı türü, sertifika açısından bir tercih sebebi değildir. Benzer şekilde hastalığı geçirmiş olan ve tek doz aşı yaptıran vatandaşlarımız da aşı sertifikasını e-nabız ve Hayat Eve Sığar uygulamalarımızdan oluşturabilirler. Aşı sertifikası 2 ya da 3 doz aşı olanlar için aşı ile bağışıklığı, hastalığı geçirmiş ve tek doz aşı olmuş vatandaşlarımız için ise aşı ve hastalığı geçirmiş olmakla bağışıklığı elde etmiş olmayı ifade ediyor. Vatandaşlarımız hastalığı geçirmiş olsalar da iki doz aşı yaptırarak da aşı sertifikasını oluşturabilirler.”

BİR AN EVVEL AŞIMIZI OLALIM: Aşı programından sağlık çalışanlarımızın üstün gayretleri ile sergilenen yüksek başarı güneşli günlerden daha hızlı yüreklerimizi ısıtmış ve salgından kurtuluşa olan inancımızı perçinlemiştir. Bu olumlu gidişatı en güzel şekilde nihayete erdirmek elimizde. Aşı ile toplumsal bağışıklık sağlanana kadar kişisel tedbirlerimizden taviz vermeyelim. Bir an evvel aşımızı olalım.”

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşılamanın, düşük, olduğu, illerde, yeni, uygulama, , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı