Haber Detayı
27 Temmuz 2021 - Salı 08:38
 
Aşı olmayanlar yeni bir Kovid-19 mutasyonuna neden olabilir
Prof. Dr. Uğur Bilge: Çoğalan mutasyonlar, varyantlar haline gelebilir. Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilirler ve virüsün daha ciddi türlerine ev sahipliği yaparlar
SAĞLIK Haberi
Aşı olmayanlar yeni bir Kovid-19 mutasyonuna neden olabilir

Hiçbir bilimsel temele dayanmayan aşı karşıtlığı Türkiye’de oldukça taraftar bulurken, Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, aşı olmamış kişilerin hastalığın yayılımına neden olabileceğini ifade ederek, “Çoğalan mutasyonlar, varyantlar haline gelebilir. Aşılanmayan kişiler yeni varyant oluşumuna sebep olabilirler ve virüsün daha ciddi türlerine ev sahipliği yaparlar” dedi. Sputnik’teki habere göre, Bilge, koronavirüse karşı yapılan aşıların güvenilir olduğunu ve hiç aşı olmayanlarla, ikinci doz aşısını yaptırmayanların vaka artışına neden olduğunu söyledi.

AŞILAR GÜVENLİDİR

Aşıların, bağışıklık sistemini aktive ederek vücuda savunmayı nasıl yapacaklarını öğrettiğini ifade eden Prof. Dr. Bilge, “Aşıların içindeki tüm maddeler güvenlidir. Aşının içindeki maddeler aşının güvende olmasını ve vücutta yeteri kadar kalmasını sağlar. Hiç aşı olmayanlar ve ikinci doz aşısını yaptırmayanların vaka artışının temel nedenidir. Aşı yaptırmayanlar bir an önce aşılarını olmalı ve aşı süreçleri tamamlanana kadar kendilerini koruyarak maske-mesafe-hijyen kurallarına daha sıkı uymalıdırlar” dedi.  Sağlık Bakanlığı’nın verilerini hatırlatarak yaklaşık 23 milyon kişinin henüz aşı olmadığını kaydeden Prof. Dr. Bilge, “Kendiniz ve toplum için aşınızı yaptırın. Aşı olmayanları da aşı yaptırmaya ikna edin. Pandemiyi aşıyla yeneceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Aşı, olmayanlar, yeni, bir, Kovid-19, mutasyonuna, neden, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı