Haber Detayı
03 Şubat 2021 - Çarşamba 22:28
 
Apple'dan şirketlere takip izni şartı
Apple'ın uygulama mağazası App Store’da yer alan bir uygulama, iOS kullanıcılarının internet ortamındaki izlerini takip edemeyecek. Facebook da bazı kullanıcılarından takip için izin istemeye başladı.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
Apple'dan şirketlere takip izni şartı

Sosyal iletişim uygulaması WhatsApp'ın zorunlu güncelleme kararı ver veri paylaşımı yapılacağına ilişkin gündemde olan Facebook'a Apple'dan Facebook'a takip izni şartı getirildi. Apple’ın aldığı yeni karar sonrası Facebook’un artık kullanıcıları takip etmesi için onların onayını alması gerekiyor. Haliyle şirket kullanıcılarından bu izni talep ettiği bildirimler göndermeye başladı.

APPLE'DAN YENİ ETKİNLİK İZLEME KURALLARI

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, yeni etkinlik izleme kuralları hayata geçmeye başladı. NTV'nin haberine göre, yeni kurallar çerçevesince Apple'ın  uygulama mağazası App Store’da yer alan bir uygulama, iOS kullanıcılarının internet ortamındaki izlerini takip edemeyecek. Başka bir deyişle iOS ekosisteminde yer alan uygulamalar kullanıcılarının dijital ayak izlerini takip edemeyecek. Kullanıcı verilerini takip ederek hedeflenmiş reklam gösteren uygulamalar artık mecburen kullanıcılardan izin almaları gerekiyor. Apple'ın getirdiği yeni kural gereği kullanıcıların bu bildirime olumsuz yanıt vermesi durumunda Facebook bu kullanıcıları izleyemeyecek. Apple’ın iOS 14.5’in nihai sürümünü 2021’in İlkbahar aylarında yayınlaması bekleniyor. Şirketler bu tarihten sonra izin alamamaları durumunda kullanıcılarını takip edemeyecek.

FACEBOOK İSTEĞİNİN GEREKÇELERİNİ AÇIKLADI

 Sosyal medya devi Facebook bu konuda ilk adımı attı. Facebook,  iOS kullanıcılarına bildirim göndermeye başladı. İOS kullanıcılarına gönderdiği bildirimde takip izni isteyen Facebook, aynı zamanda bu isteğinin gerekçelerini de açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, dijital ortamında kişiye özel reklamlarla muhatap olmak için bu izni vermeniz gerekiyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Apple'dan, şirketlere, takip, izni, şartı,
Yorumlar
Haber Yazılımı