Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 09:01
 
Almanya'nın kararı Türik turizmini üzecek
ALMANYA'NIN YAYIMLADIĞI KORONAVİRÜS SALGININDA RİSKLİ GÖRDÜĞÜ ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE DE YER ALDI. 31 AĞUSTOS'A KADAR GEÇERLİ OLMASI BEKLENEN KARARIN HERHANGİ BİR YAPTIRIMI BULUNMUYOR. KARARIN TÜRK TURİZMİNİ OLUMSUZ ETKİLEMESİ BEKLENİYOR
TURİZM Haberi
Almanya'nın kararı Türik turizmini üzecek

Geçen yıl Rusya'nın ardından ülkemize en çok turist gönderen Almanya, yayımladığı koronavirüs salgınında riskli gördüğü ülkeler arasında Türkiye'yi de saydı. Turizm acentelerinin itirazlarına rağmen Türkiye'nin listeye dahil edilmesi Türk turizmindeki daralmayı artıracak. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas tarafından açıklanan riskli ülkeler listesi ülkede yaşayanlara dünya çapında turistik seyahat uyarısı getiriyor.

KARAR 31 AĞUSTOS'A KADAR GEÇERLİ

Almanya'nın üçüncü ülke olarak tanımladığı Avrupa Birliği (AB) üyesi olmayan riskli ülkelerden geri dönen kişilerin 14 gün süreyle kendilerini karantinaya alması gerekiyor. Bu listedeki ülkelere ilişkin seyahat uyarısı bir değişiklik olmaması durumunda 31 Ağustos'a kadar devam edecek. DW'nin haberine göre, listede Türkiye'yle birlikte Almanların tatil için rağbet gösterdiği ülkelerden Mısır, Tayland ve Fas da yer alıyor. 130 ülkenin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri'nin New York ve Kaliforniya gibi yüksek vaka ve ölüm sayısının görüldüğü bazı eyaletler de listede bulunuyor.

SEYAHAT UYARILARI BAĞLAYICI MI?

Alman hükümeti Robert Koch Enstitüsü'nün websitesinde yayımlanan listenin sürekli güncellendiğini ve sehayat etmek isteyenlerin bu siteyi takip etmeleri gerektiğini duyuruyor. Alman hükümetinin riskli gördüğü üçüncü ülkelere yönelik seyahat uyarılarının bağlayıcılığı bulunmuyor. Kişilerin bu bölgelere yapacakları seyahatin engellenmesi de söz konusu değil. Ancak uyarı yapılan ülkelere seyahat riskleri de beraberinde getiriyor. Örneğin seyahat sigortası geçerli olmayabiliyor ya da zorunlu olmadığı halde seyahat eden ve gittikleri ülkede mahsur kalanlar için hükümet geri dönüşlerine dair bir güvence sunmuyor.

 

 

Kaynak: Editör: PY
Etiketler: Almanya'nın, kararı, Türik, turizmini, üzecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı