Haber Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 23:03
 
Almanya 12 aşırı sağcı hakkında 'devleti yıkmaya çalışmaktan' dava açtı
Almanya’da 12 aşırı sağcı hakkında Müslümanlara saldırarak karışıklık çıkarmak ve sonunda ''devleti devirmek'' için komplo kurmaktan dava açıldı.
DÜNYA Haberi
Almanya 12 aşırı sağcı hakkında 'devleti yıkmaya çalışmaktan' dava açtı

SONTELGRAF / DIŞ HABERLER - Almanya’da 12 aşırı sağcı hakkında Müslümanlara saldırarak karışıklık çıkarmak ve sonunda devleti devirmek için komplo kurmaktan dava açıldı.

BBC’nin haberinde Stuttgart’da açılan davada, yaşları 32 ila 61 arasında olan sanıkların geçen yıl Şubat ayında tutuklandıkları belirtildi.

 

Savcı, tümü Alman 11 kişinin, iç savaş çıkarmak amacıyla göçmenlere, Müslümanlara ve politikacılara saldırı düzenlemeyi planlayan Gruppe S (Grup S) adlı gizli örgütün üyesi olduklarını belirtti. Grubun halen kaçak olan 12. üyesi ise gıyabında yargılanıyor.

 

Eski polis memuru olan bir kişi ise silah almaları için gruba maddi destek sağlamaktan yargılanıyor.

 

İddianamede, Grup S üyelerinin “devlet ve toplum düzenini sarsıp, sonunda yıkmayı” amaçladıkları ileri sürüldü.

 

Otomatik tüfekler almayı planlayan grubun elinde 27 ruhsatsız silah olduğu kaydedildi.

 

Alman medyası, yetkililerin grubun eylemlerinin farkına 2019’un sonbaharında, bir muhbir sayesinde  vardığını, muhbirin şimdi baş tanık olduğunu ve polis korumasında olduğunu belirtti. Polisin 2020 Şubat’ında eyalette düzenlediği operasyonlarda yakaladığı sanıklardan biri de dava açılmadan önce tutuklu iken ölmüştü. (ajansbizim)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, Yerel Haber, Almanya, 12, aşırı, sağcı, hakkında
Yorumlar
Haber Yazılımı