Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 15:47
 
Akpınar ve Gezen'e hapis cezası istemi
Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in 4 yıl 8'er aya kadar hapisle cezalandırılması istendi
KÜLTÜR SANAT Haberi
Akpınar ve Gezen'e hapis cezası istemi

Uğur Dündar tarafından 21 Aralık 2018'de sunulan Halk Arenası programında yaptıkları konuşmada, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçunu işledikleri gerekçesiyle yargılanan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in 4 yıl 8'er aya kadar hapisle cezalandırılması istendi. Davada açıklanan esas hakkındaki mütalaada, Sanatçılar Müjdat Gezen ve Metin Akpınar için 1 yıl ikişer aydan 4 yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Anadolu 8. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanık Müjdat Gezen ve avukatları ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı katıldı. Duruşmaya gelemeyen Metin Akpınar'ı ise avukatları temsil etti.

Metin Akpınar ve Müjdan Gezen, beraatlerini talep etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Gökhan Arslanoğlu, sanıkların cezalandırılması talep edildi. Duruşmada, daha sonra Cumhuriyet Savcısı Gökhan Bakaner'in esas hakkındaki mütalaasında Gezen ve Akpınar'ın UCumhurbaşkanına hakaret" suçunu işledikleri gerekçesiyle 1 yıl ikişer aydan 4 yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Müjdat Gezen'in duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi.

Sanıklar ve avukatlarına mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre verilmesini kararlaştıran mahkeme, duruşmayı erteledi.

OLAY NASIL OLMUŞTU?

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Müjdat Gezen ve Metin Akpınar hakkında 21 Aralık 2018'de konuk oldukları Halk TV'de Uğur Dündar tarafından sunulan "Halk Arenası" adlı programda yaptıkları açıklamalar üzerine soruşturma başlatmıştı.

Soruşturma kapsamında polis eşliğinde Anadolu Adalet Sarayı'na gelen Müjdat Gezen ve Metin Akpınar sevk edildikleri Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol tedbirleri kapsamında serbest bırakılmıştı.

Gezen ve Akpınar hakkında haftada bir gün en yakın polis merkezinde imza atma ve yurt dışına çıkış yasağı şeklinde verilen adli kontrol kararı, savcılığın kararıyla kaldırılmıştı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Müjdat Gezen ile Metin Akpınar'ın "Cumhurbaşkanına alenen hakaret" suçlamasından 1 yıl ikişer aydan, 4 yıl sekizer aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SONTELGRAF, SICAK HABER, Akpınar ve Gezen'e hapis cezası istemi Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla yargılanan Metin Akpınar ve Müjdat Gezen'in 4 yıl 8'er aya kadar hapisle cezalandırılması istendi
Yorumlar
Haber Yazılımı