Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 23:30
 
AKP'den ''Anayasanın ilk dört maddesi'' için değişiklik hazırlığı
CHP Afyonkarahisar milletvekili Burcu Köksal, AKP'li Anayasa Komisyon Üyesi İsmail Aydın'ın, ''Anayasanın ilk dört maddesi'' için değiştirilebileceğini söylediğini açıkladı.
SİYASET Haberi
AKP'den ''Anayasanın ilk dört maddesi'' için değişiklik hazırlığı

SONTELGRAF/ANKARA - Meclis Genel Kurulu'nda anayasa görüşmelerinin sürdüğü sırada canlı video paylaşan CHP Afyonkarahisar milletvekili Burcu Köksal, kürsüye çıkan AKP'li Anayasa Komisyon Üyesi İsmail Aydın'ın, ''Anayasanın ilk dört maddesinin değiştirilebileceğini' söylediğini açıkladı.

Köksal, Meclis'ten paylaştığı videoda, "Artık niyetlerini açıkça belli etmeye başladılar, CHP olarak yine haklı çıktık" değerlendirmesini yaptı.

Sosyal medya hesabından TBMM’den canlı yayına geçen CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, şunları söyledi:

“Sevgili yol arkadaşlarım; Şu anda mecliste anayasa görüşmelerine devam ediyoruz. Biraz önce AKP’li Anayasa Komisyon Üyesi İsmail Aydın meclis kürsüsünden Anayasa’nın ilk dört maddesinin değiştirilebileceğini söyledi. Daha sonra AKP gurubu bu konuda kendisini savunmaya çalıştı fakat İsmail Aydın aynı sözleri çıkıp tekrar etti. Niyetlerini artık açık açık söylemeye başladılar. Baştan beri söylemiştik, CHP olarak yine haklı çıktık. Anayasa’nın ilk dört maddesi devletin şekli, nitelikleri, dili, milli marşını ve başkentini içerir. Dolayısıyla bu maddelerin değiştirilmesi teklif dahi edilemez. Ancak meclis kürsüsünden ne yazık ki böyle acı bir itirafı duymuş olduk. Cumhuriyet Halk Partisinin, bizlerin baştan beri ‘hayır’ tavrımızın yerinde ve haklı olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu. Yine söylüyorum; Bu bir siyasi parti meselesi değil, bu bir siyasi tercim meselesi değil, memleket meselesidir, ülke meselesidir, devlet meselesidir. Dolayısıyla, ülkenin bekası için devletin devamı için, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğü için bu teklife, hangi siyasi partiye oy vermiş olursanız olun hangi siyasi partiyi desteklemiş olursanız olun ama bu teklife hayır deyin. Vatanını milletini seven, devletinin niteliklerini şeklini değişmesini istemeyen, ilk dört madde benim için olmazsa olmaz diyen Türkiye Cumhuriyeti’nin bu şekliyle devam etmesini isteyen, demokrasimizin güçlenmesini isteyen herkes ‘hayır’ demek zorunda. Vicdanlarınıza sesleniyorum; Elinizi vicdanınıza koyun, bakın TBMM’de anayasanın ilk dört maddesinin değişebileceğini, AKP milletvekili komisyon üyesi itiraf etti. Üstelik düzeltme de yapmadı çıktı ve ikinci kez aynı şeyleri söyledi. Artık niyetlerini açıkça belli etmeye başladılar, CHP olarak yine haklı çıktık"

Kaynak: Editör:
Etiketler: AKP'den, ''Anayasanın, ilk, dört, maddesi'', için, değişiklik, hazırlığı,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı