Haber Detayı
03 Haziran 2021 - Perşembe 21:24
 
Akdeniz’den dünyaya: Yaprak sarması
Ege ve Adriyatik Denizi'ni çevreleyen bölgelerin yanı sıra tüm Akdeniz havzasında popüler olan asma yaprağı sarması, yemek ve meze olarak sofralarda yerini korurken, vitamin ve mineral açısında da oldukça zengindir.
SAĞLIK Haberi
Akdeniz’den dünyaya: Yaprak sarması

SONTELGRAF

Üzüm bağlarının yaprakları haziran ayında taze taze toplanır. İster salamura olarak isterse kurutularak saklanır. Sofraya sarma, ya da daha çok bilinen adıyla yaprak dolması getirileceğinde et, pirinç ve baharat karışımıyla doldurulur. Hem meze hem de yemek olarak servis edilir. Yaprak sarması hem iyi bir yemek hem de oldukça besleyicidir.  Çünkü üzüm yaprakları önemli miktarda besinsel fayda sağlar. 

Yaprak sarma en yoğun şekliyle Türkiye’de üretilir ve tüketilir. Ancak Ege ve Adriyatik Denizi'ni çevreleyen bölgelerin yanı sıra tüm Akdeniz havzasında popülerdir. Akdeniz’in dünya mutfağına armağanı olan yaprak sarmasına konulacak dolgular ise isteyene göre değişir. Öyle ki yaprak sarmasını saran kişinin “şeflik bilgisine” göre içlik konulabilir ve saran kişiye göre lezzet alır.

Yaprak sarması yapıldığında yenilebildiği gibi, derin dondurucularda da saklanabilir. Zeytinyağlı yapılanı ise daha çok meze olarak tüketilir. Ilık veya soğuk olarak servis edilebilir.  Yoğurt, sarımsak, limon ve zeytinyağı ile tatlandırılmış yaprak sarmasının yanında her türlü meze sofraya konulabilir.

  Asma yaprağındaki vitaminlerle ilgili bir derleme yayınlayan bentleysroastbeef.com, taze yaprakların protein ve şeker sağlayan pirinç gibi dolgularla dünyadaki hemen her mutfakta tercih edildiğine dikkat çekiyor. Mineral ve vitaminler açısından oldukça yarayışlı, besleyicilik yönündense mükemmel bir tercih olan yaprak sarması, her mutfağın baş tacı. Üzüm yaprakları lif ve A vitamini bakımından yüksektir ancak çok başka vitamin ve mineral de içerir. İşte yaprak sarmasındaki mineral ve vitaminler:

Demir

Önemli miktarda demir ile üzüm yaprakları sağlıklı dolaşımın desteklenmesine yardımcı olabilir. Demir, ciğerlerinizden vücudunuza oksijen taşınmasında önemli bir bileşendir. Bu nedenle, demir eksikliği olan kişilerin kendilerini genellikle sersemlemiş, yorgun veya bitkin hissetmelerinin nedeni budur.

A vitamini

Bir fincan üzüm yaprağı, 2.000 kalorilik bir diyete göre önerilen miktarın 77'sini sağlar . Kendimiz söylersek oldukça etkileyici. Günlük ihtiyacı karşılamanın ötesinde, A vitamini vücudumuzdaki birçok farklı işlev için gereklidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kalp, akciğer ve böbreklerin düzgün çalışmasına; A vitamini, gözden kaçırmak isteyeceğiniz bir vitamin değildir.

C vitamini

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, vücut dokunuzun büyümesi ve onarımı için gereklidir. Bu, kollajen oluşumu ve güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi ile yaralar için daha hızlı iyileşme süreleri anlamına gelir. Ancak, hepsi bu kadar değil. C vitamini, vücudun daha önce bahsedilen element olan demiri emmesine yardımcı olur.

E vitamini

Bir antioksidan görevi gören E vitamini, vücudun serbest radikallere karşı korunmasına yardımcı olur. En temiz yiyen siz olsanız bile, günlük yaşamda serbest radikallere maruz kalıyoruz. Hava kirliliği ve UV ışınları gibi unsurlar uzun süre maruz kalındığında kaçınılmaz ve zararlıdır.

Lif

Lif herkes için ama özellikle şeker hastaları için gereklidir. Şeker emilimini yavaşlatmaya yardımcı olan lif, şeker yönetiminin yanı sıra gastrointestinal sağlık için de temel bir maddedir. Lif ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur, bu da kolesterolü iyileştirebilir ve kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

Magnezyum

Yüzlerce vücut işlemine yardımcı olan magnezyumun bulunması zor olabilir. Mineral ihtiyaçlarınız için günlük takviyelere güveniyorsanız, eğer varsa, magnezyumun çok azını bulmak için şok olabilirsiniz. Bu nedenle, yeterli miktarda magnezyum sağlayan gıdaları tüketmeye özen göstermek; güçlü kemikler, kalp sağlığı, enerji, hafıza işlevleri ve kan şekeri seviyeleri.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akdeniz’den, dünyaya:, Yaprak, sarması,
Yorumlar
Haber Yazılımı